دانلود فایل(مهدی و مهدویّت در قرآن)

مهدی و مهدویّت در قرآن|50678534|bno34054068|
در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان مهدی و مهدویّت در قرآن آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

حجم فایل : 2.1 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 24
مقدّمه قرآن «تبیاناً لکلّ شیء» (نحل، 89) است،

یعنی قرآن خود را افزار روشنگری همه چیز توصیف فرموده است.

قرآن همچنین خود را هدایت، برهان و حجّت خدا بر تمامی آدمیان، و در همه روزگاران برشمرده است.
سؤال:

چگونه می توان علوم و معارف، نکات و مسائل، آداب و قواعد، و احکام و قوانین مورد نیاز همه انسان ها، در همه زمان ها و مکان ها را، از آیات محدود و معدودِ قرآن،‌ به دست آورد؟ کلام الهی، با گفتار آدمی، همپایه و یکسان نیست. این کلام، در ورای ظاهر شیوا و دل نشینش، درونی پر راز، و باطنی عجیب و غریب دارد.

بنابراین قرآن، به ظاهر و به باطنش، حاوی تمامی علوم و معارف، قوانین و احکام، و ... است. قرآن مجید، همچون یک فایل فشرده ای است که تمامی حقائق الهی و تمامی اطلاعات و نیازهای بشر تا روز قیامت، در درونِ آن نهفته است.

استفاده از این فایل فشرده، مستلزم باز کردن فایل و تفصیل دادنِ آن است. قرآن، کتاب خودآموزِ بدون معلّم نیست،
بلکه خداوند ، عالمان به این کتاب را که علمشان از جانب حق تعالی اعطا شده باشد ، به عنوان معلّمین این منشور عالی الهی معرّفی نموده است.

این بزرگواران، رمز باز کردن و تفصیلی کردن آیات الهی را دارا هستند. سبک و اسلوب قرآن مجید، در عموم مباحث و مطالب، براین روال است که هر موضوع را به صورت کلّی و اجمال طرح کرده ، و تفصیل و تبیینِ آن را به سنّت نبوی و بیانات اهل البیت علیهم السلام موکول می نماید.

وَ اَنْزَلْنا اِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنّاسِ ما نُزِّلَ اِلَیْهِمْ (نحل، 44)
ای پیامبر، قرآن را بر تو فروفرستادیم تا حقائقش را بر مردم، روشن و آشکار گردانی.


فَاسْئَلُوا اَهْلَ الذِّکْرِإنْ کُنْتُمْ لاتَعْلَمُونَ (نحل، 43)
از اهل قرآن بپرسید، اگر نمی دانید.


جابربن عبدالله انصاری از امیرالمؤمنین علیه السلام چنین نقل می کند که فرمود:
نَحْنُ اَهْلُ الذِّکْرِ.
(ینابیع المودّه، حافظ خواجه سلیمان قندوزی حنفی، ص119) به عنوان نمونه عینی، در حوزه احکام عملی، عبادتی مهمتر از نماز نیست، و قرآن کریم نیز بیش از هرعبادت دیگر، به نماز، سفارش اکید و شدید کرده است.
امّا هیچیک از جهات جزئی و فرعی این نیایش واجب، از قبیل آیات و اذکار، کلمات و شهادات، تعداد رکعات و سجده ها، مکروهات ومستحبّات، شکّیّات و سهویات و مبطلات، مقدّمات و مقارنات و تعقیبات در کتاب خدا توضیح و تبیین نشده است.
دستیابی به این موارد،‌ فقط و فقط با پیروی از دستورات پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و ائمّه معصومین علیهم السلام میسّر است. بنابراین، قرآن مجید، همچون یک فایل فشرده ای است که تمامی حقائق الهی و تمامی اطلاعات و نیازهای بشر تا روز قیامت، در درونِ آن نهفته است، و جز با دست توانای ...